Síla moře

Víte, kde se vzala myšlenka dát mořskou vodu do lahvičky a vyplachovat si s ní nos?

Počátky používání mořské vody jako nosního spreje se datují do 70 let 20 století. Francouz Francoise Herlemont, nadšený vodní lyžař a později také zakladatel značky Stérimar, trávil díky vodnímu lyžování hodně času v pobřežních vodách Atlantiku. Postupně si začal uvědomovat, že díky neustálému proplachování nosu mořskou vodou netrpí rýmou a výborně se mu dýchá. Začal s myšlenkou pracovat dál, chtěl blahodárné účinky mořské vody zprostředkovat i těm, kdo se nepohybují v mořské vodě tolik jako on. V roce 1975 svůj nápad zrealizoval a pustil se do výroby mořské vody ve spreji – vznikla značka Stérimar.

 
Proč má na nás právě mořská voda tak blahodárné účinky?

Mořská voda je lidskému tělu přirozená, má totiž velmi podobné složení jako naše krevní plazma. Obsahuje minerály jako hořčík, síru, vápník, draslík, brom a uhlík, dále aminokyseliny a mikroorganismy, které mají antibakteriální a antibiotické účinky na naše tělo.

Každý kilogram mořské vody obsahuje průměrně 35 gramů solí. Většinu z nich (asi 85 %) tvoří chlorid sodný (NaCl), tedy všem dobře známá kuchyňská sůl.

 
Nos je vstupní branou dýchacího systému. U dospělého člověka přefiltruje denně 10-15 tisíc litrů vzduchu, pracuje neustále a bez odpočinku.

Mořská voda a náš nos

Má několik úkolů: vdechovaný vzduch čistí a reguluje jeho vlhkost a teplotu, tedy připravuje jej tak, jak je třeba pro jeho využití v dalších částech dýchacího ústrojí. Nos je také prvním kontaktním místem pro různé patogeny. Pokud je zdravý a funguje dobře, dokáže se do jisté míry ubránit i jim. Proto je důležité udržovat nos v dobré kondici. Mořská voda při pravidelném používání právě díky svému složení dobrý stav nosu podporuje a pomáhá jeho přirozenému obrannému mechanismu.

 
Souhlas pro soubory cookies